1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Tydzień e-Twinning 2013 w naszej szkole

10W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy projekt ze szkołą z Grecji pod nazwą „Ich mag Deutsch!” – „Lubię niemiecki!”.  Celem projektu jest:

  • zwiększenie motywacji do nauki języka niemieckiego, przyswojenie nowych zwrotów i wyrażeń (dotyczących tradycji, zwyczajów, obrzędów, w tym tradycyjnej kuchni  niemieckiego obszaru językowego);
  • uatrakcyjnienie tradycyjnych lekcji poprzez wykorzystanie materiałów kulturoznawczych (mapy, atlasy turystyczne, książki kucharskie, czasopisma, filmy krajoznawcze);
  • poprawa umiejętności stosowania narzędzi TIK wykorzystania mediów jako narzędzia edukacyjnego (wymiana korespondencji przy pomocy poczty elektronicznej, tworzenie prezentacji Power Point, prowadzenie dyskusji na forum, publikowanie reportaży na platformie TwinSpace, wykorzystanie internetu jako źródła wiedzy) ;
  • poznawanie kultury krajów niemieckojęzycznych oraz  kraju partnerskiego.

W dniach od 21-25 października obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień e-Twinning.
Jak co roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w przygotowanie obchodów.  W tym roku motywem przewodnim obchodów była kuchnia krajów niemieckojęzycznych. W przygotowanie wystawy zaangażowali się uczniowie klas IV i V uczęszczający na zajęcia języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Na pierwszym piętrze szkoły stanęły kolorowe tablice z informacjami na temat regionalnej kuchni Niemiec, Austrii i Szwajcarii, tradycyjnej kuchni bożonarodzeniowej i wielkanocnej, a także przepisy na smaczne dania, które przygotowywane są na co dzień w niemieckojęzycznych krajach.
W pierwszym dniu obchodów uczniowie uczęszczający na zajęcia koła e-Twinning przygotowali degustację z samodzielnie przygotowanymi potrawami. Dzięki temu można było skosztować między innymi „zapiekanki bawarskiej”, „austriackiej pizzy serowej”, „babeczek z flagą Niemiec”, czy tzw. „Apfelstrudel” – czyli znanego nam jabłecznika. Wszystkie potrawy można było degustować przy dźwiękach tradycyjnej niemieckiej muzyki, znanej między innymi z tzw. jodłowania.
Wszystkie potrawy smakowały naszym gościom i zniknęły z talerzy w mgnieniu oka!
W trakcie tygodnia e-Twinning  zachęcano uczniów do udziału w konkursie „Ślady niemieckości w twoim regionie” organizowanym przez Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej oraz  Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Celem Konkursu jest odnalezienie i ukazanie w dowolny sposób śladów niemieckości w regionach, zamieszkałych przez uczestników konkursu. Poprzez „ślady” rozumiane są wszystkie przedmioty, budynki, symbole, a także doświadczenia, przeżycia, spostrzeżenia odnoszące się w bezpośredni lub też pośredni sposób do niemieckości. Poprzez niemieckość rozumiana jest niemiecka kultura, sztuka, architektura, tradycje, obyczaje widoczne, pozostałe i pielęgnowane we współczesnych czasach.
Trzymamy kciuki za uczestników konkursu, a wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Tygodnia e-Twinning uczniom i rodzicom serdecznie dziękuję.800 lat opola

Nasze sukcesy

logo Erasmus

Blog SKO

sko2

e_dziennik

baner vulcan 1

Partnerzy

bilingual future logo placowka partnerska PLYHE partner merytoryczny logo 2017

BIP

bip logo pomn1 grad