Wizyta partnerska w miejscowości Eura w Finlandii

W dniach 23 – 25 maja nauczyciele szkół z Polski, Niemiec, Luksemburga, Włoch, Danii, Estonii oraz Słowenii uczestniczyli w wizycie partnerskiej Wielostronnego Partnerskiego Projektu programu UE Comenius, której organizatorem była szkoła z miejscowości Eura w Finlandii. Była to ostatnia wizyta w ramach projektu „Europa: wczoraj i dziś dla jutra”, a jej głównym celem była ewaluacja zadań zaplanowanych  na lata 2013 – 2015 oraz opracowanie raportu dla Komisji Europejskiej.
Ponieważ jednym z założeń projektu było dzielenie się doświadczeniami, przykładami dobrej praktyki oraz poznawanie systemów i osiągnięć edukacyjnych krajów partnerskich, wiele czasu poświęciliśmy na obserwację pracy uczniów i nauczycieli fińskiej szkoły. Czerpanie z dobrej praktyki fińskiej szkoły jest bardzo ważne, ponieważ uczniowie tego kraju osiągają najlepsze wyniki w nauce w Europie, co potwierdzają międzynarodowe testy służące porównywaniu osiągnięć edukacyjnych w poszczególnych krajach. Ciekawe jest, że w fińskiej szkole wiele miejsca zajmują zajęcia praktyczne, np. szycie lub majsterkowanie w bardzo dobrze przygotowanych do tego pracowniach. Szkoła jest nowoczesna, a jak wyglądała szkoła fińska dawniej, zobaczyliśmy w muzeum.
Mogliśmy także poznać środowisko, w którym funkcjonuje fińska szkoła. Eura to mała miejscowość w południowej Finlandii, jak cały kraj charakteryzująca się drewnianą zabudową i bardzo czystą (lasy, łąki, jeziora) przyrodą. Zarówno dorośli, jak i dzieci, bardzo dbają o środowisko naturalne – nigdzie nie ma śmieci, a powietrze jest bardzo czyste.