Wizyta w Luksemburgu 25 - 30.05.2014

Od 25 do 30 maja uczniowie z koła europejsko- językowego „Podróże z Leonkiem” uczestniczyli w wizycie partnerskiej w Luksemburgu. Cele wizyty to  integracja młodzieży ze szkół partnerskich, poszerzenie wiadomości o krajach Unii Europejskiej, prezentacja kultury własnych krajów oraz rozwijanie umiejętności językowych.
Wraz z uczniami z Niemiec, Finlandii, Estonii, Słowenii, Włoch, Danii i Hiszpanii zostaliśmy zakwaterowani w bardzo przyjemnym, pięknie położonym hostelu w pobliżu centrum stolicy. Codziennie dojeżdżaliśmy do Centrum Kultury w Dudelange. W tym mieście znajduje się nasza szkoła partnerska, która całą wizytę, z pomocą lokalnych władz, przygotowała. W Centrum Kultury spotykaliśmy się z także z nauczycielami i uczniami z Luksemburga.

Poznawanie się zaczęliśmy od „Bufetu europejskiego” – każdy kraj przygotował stół ze smacznym jedzeniem. Nasze wyroby: kabanosy, wędzone serki i krówki cieszyły się dużym powodzeniem.

Czas wspólnych spotkań poświęcony był przede wszystkim prezentacjom przygotowanym przez poszczególnych uczestników. Każda szkoła musiała zaprezentować swój oraz jeden dodatkowy, wybrany przez siebie, kraj europejski. Prezentacje (multimedialne, scenki, tańce, piosenki, dramy) były bardzo pomysłowe i wszystkim bardzo się podobały. Nasze prezentacje multimedialne były po angielsku i nosiły tytuły „Beautiful Poland” oraz „Bulgaria- country worth visiting”. Oprócz tego przedstawiliśmy filmy z piosenkami w wykonaniu naszego chóru „Zachodzi słoneczko” i „Zajenczeto biało”- wersja bułgarska oraz filmy z tańcami: trojakiem i tangiem w wykonaniu klasy 3 d w pięknych strojach ludowych. Delegacje uczniów uczestniczyły w krótkim spotkaniu z udziałem przedstawiciela Komisji Europejskiej oraz władz miasta Dudelange. Mogliśmy wtedy podziękować za gościnność i otrzymane upominki.

Czas w Luksemburgu to także  rozmowy i zabawy z rówieśnikami z innych krajów oraz rozrywka. Mieliśmy wyjątkową okazję obejrzenia programu luksemburskiego siłacza  Georgesa Christena – jego pokaz siły zapierał dech. W przerwie prezentacji mogliśmy spędzić czas na wspólnych zabawach i rozgrywkach sportowych. Po południu lub wieczorem można było pobawić się na placu zabaw, pograć w tenisa stołowego lub porozmawiać z kolegami z innych krajów. Szczególną sympatię wzbudzili  koledzy z Danii i Hiszpanii.

Przebywając w Luksemburgu (stolica nosi taką samą nazwę, jak księstwo), musieliśmy poznać przynajmniej niektóre miejsca tego pięknego miasta. Zwiedziliśmy części ( na dłuższe zwiedzanie nie starczyło nam czasu) potężnych murów obronnych Luksemburga. Ten unikatowy zabytek został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Obejrzeliśmy pałac Wielkiego Księcia Luksemburga. Niestety, do pałacu nie można wchodzić, ponieważ jest on nie tylko siedzibą głowy państwa, ale także domem rodzinnym władcy. Oglądając i fotografując ten piękny pałac, trafiliśmy na zmianę warty, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. Zwiedziliśmy za to inny znany zabytek stolicy – Katedrę Najświętszej Marii Panny, a w niej kryptę z grobami luksemburskich władców od czasów dawnych do współczesnych. Z przyjemnością spacerowaliśmy po urokliwych ulicach i placach, a odpoczęliśmy w bardzo znanej kawiarni „Chocolate House”, gdzie serwują najlepsze lody i desery na bazie czekolady.

Przedostatni dzień wizyty to wycieczka do Nancy i Metz we Francji. W Nancy obejrzeliśmy jeden z najpiękniejszych placów Europy – Plac Stanisława. W miejscu tym znajduje się wspaniały zespół pałacowy zbudowany przez Stanisława Leszczyńskiego oraz jego pomnik. Stanisław Leszczyński był królem Polski, a następnie księciem Lotaryngii. Z Nancy pojechaliśmy do Metz, gdzie podziwialiśmy piękno tego miasta. Największy zachwyt wzbudziła sławna katedra Św. Stefana, zbudowana na podobieństwo potężnej łodzi, z ogromną ilością wspaniałych witraży z czasów dawnych i współczesnych. Trzy nowsze witraże są dziełem wielkiego francuskiego artysty Chagalla.

Do Polski wróciliśmy z większą wiedzą o krajach europejskich. Przywieźliśmy także wiele wrażeń i fotografii.