Wizyta partnerska w Miklavsz w Słowenii

16Od 19 do 23 marca 2014 roku nauczyciele naszej szkoły przebywali na wizycie partnerskiej w miejscowości Miklavsz na Dravskem polju w Słowenii, realizując zadania  projektu „Europa: wczoraj i dziś dla jutra”. Podczas wspólnych warsztatów, w których uczestniczyli także nauczyciele z Niemiec, Włoch, Estonii, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Luksemburga i Estonii, omówiliśmy już zrealizowane zadania oraz zaplanowaliśmy formy realizacji przyszłych działań, ze szczególnym uwzględnieniem spotkania w Luksemburgu, w którym będą uczestniczyć uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich.
Podczas wizyty poznaliśmy pracę szkoły podstawowej w Miklavsz, system edukacyjny Słowenii oraz wymieniliśmy doświadczenia. System edukacyjny Słowenii bardzo różni się od polskiego – szkoła podstawowa trwa w tym kraju dziewięć lat, a uczęszczają do niej uczniowie od lat sześciu do piętnastu. Języka angielskiego uczą się dopiero od klasy czwartej, w wymiarze czterech godzin tygodniowo. Szkoła słoweńska, podobnie jak i polska, ma bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych oraz programy dla uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych.

Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez władze gminy, dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów. Uczniowie przygotowali piękne plakaty – zagadki dla gości z poszczególnych krajów, przedstawienie w języku angielskim oraz oprowadzili nas po swojej miejscowości, opowiadając po angielsku o ciekawych miejscach – rzymskich grobowcach, zabytkowym kościele i gospodarstwie pszczelarza. Bardzo cieszymy się, że nasi słoweńscy przyjaciele odwiedzą nas w październiku i będziemy mogli odwdzięczyć  im się za okazaną serdeczność.