Pierwsza wizyta partnerska projektu "Europa: wczoraj i dziś dla jutra"

08Pierwsza wizyta partnerska projektu „Europa: wczoraj i dziś dla jutra” miała miejsce w szkole w Silkeborgu w Danii. W dniach od 11 do  15 września nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich spotkali się, aby dokładnie zaplanować dwuletnie wspólne działania. Gospodarze miło nas przyjęli, a duńscy uczniowie przygotowali krótkie prezentacje o krajach gości w języku angielskim. Mogliśmy także obserwować różne lekcje z duńskimi uczniami. Szkoła w Silkeborgu jest szkołą wiejską i pod niektórymi względami bardzo różni się od naszej, przede wszystkim każda klasa liczy nie więcej niż 13 uczniów. W jednym budynku przebywają przedszkolaki i starsze dzieci. Dookoła jest cicho i bardzo zielono, ponieważ w pobliżu rośnie duży, pięknie pachnący las. Cały region to kraina lasów i jezior, miejsce wypoczynku  duńskich rodzin. Duńczycy bardzo dbają nie tylko o środowisko naturalne, ale także o swoje dziedzictwo kulturowe. Mogliśmy się o tym przekonać, zwiedzając Stare Miasto w Aarhus. Jest to muzeum podobne do naszego skansenu w Bierkowicach, z tą różnicą, że prezentuje dawną zabudowę  miejską.

Na spotkaniu pojawiły się także nowe myszki – maskotki projektu. Po spotkaniu pojechały do szkół w Słowenii i Finlandii, a jedna z nich została w Silkeborgu. Niedługo uczniowie z tych krajów nadadzą im imiona.