"Europa: wczoraj i dziś dla jutra"

Nasz nowy dwuletni projekt  programu  „Uczenie się przez całe życie” Comenius nosi tytuł „Europa: wczoraj i dziś dla jutra” i będzie realizowany w latach 2013 – 2015  wspólnie ze szkołami z Niemiec (dwie szkoły), Luksemburga, Estonii (dwie szkoły), Hiszpanii, Włoch, Danii, Finlandii i Słowenii. Niektórzy  z wymienionych partnerów są już nam znani, ale pojawili się także zupełnie nowi: szkoły z Finlandii, Danii i Słowenii. Do projektu przystąpiła także nowa szkoła z Estonii, z miejscowości Misso.
Nasze działania w ramach projektu zostały tak zaplanowane, aby wspierać ważne wydarzenia w Unii Europejskiej – rok 2013 jest Europejskim Rokiem Obywateli, natomiast w roku 2014 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Skoncentrujemy się więc na rozwijaniu świadomości uczniów w zakresie praw człowieka i obywatela (ze szczególnym uwzględnieniem praw dziecka), poznawaniu lokalnych polityków, parlamentarzystów i instytucji zaangażowanych w budowę wspólnej Europy. Np. na wiosnę 2014 roku planowany jest Dziecięcy Szczyt Europejski w Luksemburgu.
Aby lepiej zrozumieć współczesną Europę, należy lepiej poznać jej przeszłość. Będziemy więc dzielić się wiedzą o tradycji naszych narodów, wskazywać  to, co nas łączy oraz to, co nas dzieli. Podejmiemy działania w celu  aktywnego promowania kultury Polski, a szczególnie naszego regionu w Europie, np. sławni ludzie, wydarzenia historyczne, piosenki, tańce, potrawy.
Jednym z ważnych zadań projektu jest także rozwijanie kompetencji w zakresie nowoczesnej technologii.